Поредната умишлено провокирана проверка по „сигнали” за извършени нередности от Община Попово приключи, без да бъдат да констатирани такива
Понеделник, 02 Април 2012г.
На 19.03.2012 г. в Община Попово се получи едно дългоочаквано писмо от МРРБ (Министерство на регионалното развитие и благоустройството), адресирано до кмета на Общината.
На близо четири страници Министерството информира д-р Людмил Веселинов за резултата от поредната извършена по сигнали от „съвестни” граждани на Попово проверка. Комисията е разгледала три договора на Общината с МРРБ: за финасирането с европейски средства на ремонтите на училищата и детските градини, на читалищните сгради и Дом на културата и на предстоящия инфраструктурен проект за обособяване на крепостта „Ковачевско кале” като атрактивен туристически комплекс.
Самият сигнал срещу община Попово, поставил началото на продължилата няколко месеца проверка, е постъпил по e-mail на 09.08.2011 г. и е регистриран под номер 199. За да бъдем по-конкретни по-скоро става въпрос за няколко сигнала, подадени от „Гражданско движение Видовден Попово”, регистрирани под един номер в Регистъра за получени сигнали за нередности в Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие” към МРРБ.
След анализ на информацията и приложените документи от постъпилия сигнал за нередност, подаден от един неуморен съзидател на „опозиционни движения” в Попово и последвалите направени проверки от специалисти на МРРБ на място в Попово и в селищата на община Попово, се установява следната фактическа обстановка:
- По проект „Ремонт, обновяване и енергийна ефективност на част от материалната база на образователната инфраструктура в община Попово в подкрепа на устойчивото градско развитие и социално включване” (ремонт на четири ЦДГ и пет основни училища на територията на общината) качеството на изпълнените строително-ремонтни дейности (на визираното главно ОУ „Любен Каравелов” и на другите обекти) по проекта е много добро. Ремонтите са приключили и обектите са пуснати в експлоатация.
- По проект “Интегрирано подобряване на културната инфраструктура в община Попово за осигуряване на равен достъп и социално включване” (саниране и ремонт на седем читалищни сгради и Дом на културата) не са открити нередности или съмнения за такива. Всички дейности по проекта са извършени качествено и в срок, като са предоставени доказателства за това. Всички процедури и договори са извършени законосъобразно, като са спазени изискванията за информация и публичност.
- По проект „Обособяване на късноантичната крепост „Ковачевско кале” като атрактивен туристически комплекс" (консервация и реставрация, инфраструктура, изграждане на атракцион) след направената проверка на място от служители на ОПРР се счита, че няма извършено нарушение.
В заключение писмото на главния директор на Главна Дирекция ПРР („Програмиране на регионалното развитие”) завършва дословно: „Вследствие на горепосоченото считаме, че подаденият сигнал не съдържа данни за извършени нарушения на разпоредбите на общностното и националното законодателство и няма констатирана нередност. ...Сигнал 199 следва да бъде прекратен поради липса на нередност.”
След като оставихме фактите от поредната приключила проверка сами да ни говорят, искаме да вмъкнем и нещо от нас. По първите два проекта вече неколкократно имаше извършени проверки по „сигнали” от „доброжелатели”, които констатираха отново и отново „НЯМА НЕРЕДНОСТИ!”.
Явно е обаче, че тези, които не се спират пред нищо, за да очернят това, което се извършва в Попово и правят всичко възможно, за да блокират по-нататък обновяването и модернизирането на града ни и на селищата на Общината чрез привличането на европейски средства, не са доволни от това. Миналото лято провъзгласилият се за PR на гражданско движение „Видовден”–Попово бивш музеен уредник и кандидат за музеен директор на ИМ-Попово от 2008 г., г-н Мирослав Георгиев с гордост от извършеното от себе си се похвали пред медиите с поредното си грандиозно дело. Става дума за едно изпратено от него писмо-сигнал, адресирано до посланиците на Съединени американски щати, Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, Португалия, Белгия, Холандия, Норвегия, Дания, Финландия, Австрия, Швейцария, Чехия, Полша, Унгария, до Министър-председателя на Република България и до Председателя на Народното събрание на Република България. В него той отново визираше четири наши проекта за евентуални нередности, извършени от Община Попово при усвояването на европейски средства.
Под словесен огън бяха подложени: проект BG161PO001/1.1-01/2007 г. „Ремонт, обновяване и енергийна ефективност на част от образователната инфраструктура в Община Попово в подкрепа на устойчивото градско развитие и социално включване”; проект № 58111-40-231 „Подобряване на водоснабдителната и канализационна мрежа на гр. Попово”; проект № BG051PO001-4.2.03/29 „По следите на миналото за достойно бъдеще” и проект BG161PO001/3.1-02/2009 „Обособяване на късноантичната крепост „Ковачевско кале” като атрактивен туристически комплекс”.
Посланиците на изредените държави така и не дойдоха, но и тогава заваляха изненадващи и никак доброжелателни проверки. И тогава, както и сега проверките на четирите ни мащабни проекта, посочени в писмото и извършени по този му сигнал, подаден от името на гражданско движение „Видовден” завършиха горе-долу с познатата ни вече констатация: „НЯМА НЕРЕДНОСТИ!”... Срещу единия проект бе възбудена дори и прокурорска проверка, отново без желания за тях резултат за нередности.
Този „гражданин за Попово” сам твърдеше, след като не успя да спечели конкурса за директор на поповския музей „...Тази моя лична битка ме накара да прозра, че мястото, където живея има по-важни проблеми и те трябва да се поставят открито”. „...Не търся власт, кариера и популярност, не търся мъст, компенсации и възмездие.” На всички ни отдавна вече е ясно какво той търси!
Но да се върнем отново към „сигналите”... Какво значение има дали има или няма наистина открити от проверяващите някакви нередности! Важното е неуморно да се пише и да се оставя подобно впечатление в медиите, в министерствата и в управляващите органи, контролиращи разпределението на европейските средства за общините. С изразите „ние имаме основания да мислим”; „ние смятаме, че тук средствата от еврофондовете се усвояват, за да се присвояват”; „съдейки по мащабите...”; „заради „спестени” строителни материали...”; еди-кой си публично изказа мнение, че неговата фирма „има ресурса да изпълни проекта за половината от стойността му” се цели да се възбуждат постоянни проверки срещу Община Попово. Обикновено след приключването им се констатира от „сигналаджиите” с недоволство: „...По проблема, през последните години, по всевъзможни начини сме сезирали и алармирали редица държавни органи, институции, обществени организации, политически партии, отделни политици и медии. Ефект от това не последва.”
Напротив, ефект има и пишещите сигнали го знаят много добре! Като един вид презастраховка от страна на управляващите органи, проектните предложения на Община Попово вече до голяма степен се отбягват да се финансират. Пресен пример за това е проектното предложение, одобрено и от съветниците на Общинския ни съвет за извършване на основен ремонт и модернизация на волейболната ни зала в Градската градина. То бе изпратено до проект „Красива България” на МТСП (Министерство на труда и социалната политика) и се очакваше да бъде финансирано още тази пролет. Въпреки че община Попово се задължаваше да съфинансира ремонта с 50% от стойността му - нещо, на което напоследък малко общини се решават, то бе отхвърлено донякъде и с недомлъвки от управляващия орган. Засипването на институциите с всевъзможни сигнали с невярно съдържание, насочени срещу усвояването на европейски средства от Община Попово може напълно да блокира и възможността да бъде цялостно обновен квартал „Младост” по подобие на вече обновения квартал „Запад”.
Г-н Мирослав Георгиев с основаването преди една година на поредното гражданско движение, носещо гръмкото название „Видовден”, твърдеше в медиите “Всички искаме промяна, но ние от “Видовден” сме за цивилизован подход и битка на идеи”.
Това ли е битката му на идеи на него и на неговите последователи, ако още са останали такива? Да се стопира чрез сигнали, граничещи по-скоро с махленски клюки и доноси европейското финансиране в Попово. За да може след година-две вероятно да се каже: „Община Попово не привлича инвестиции!” А времето си тече и изгубеното и пропуснатото да бъде направено не може да се върне!
От Пресцентъра на община Попово