Община Попово спечели окончателно 3-годишната си съдебна битка срещу ДФ „Земеделие”
Последна промяна от Четвъртък, 29 Ноември 2012г.
"Кметове на четири общини от Лудогорието се обединяват, за да съдят министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за отрязани милиони левове по оперативна програма "Регионално развитие"", съобщи преди време вестник "Труд".
"Общият фронт", както го нарекоха журналистите, бе между градоначалниците на Търговище, Шумен, Разград и на Попово, а д-р Людмил Веселинов бе инициатор на протеста.
"Ангажирахме адвокатска кантора от София и национален експерт по вещно право за становища и искове. Имаме съмнение, че преднамерено се режат пари точно от нашите проекти, защото сме от "четириъгълника", в който ГЕРБ не успяха да пробият", обясни преди време кмета Веселинов.
По стар проект по САПАРД, защитен и реализиран от Община Попово за ремонт на селски пътища, който също не бе платен на общината, Попово води дело за близо 5 млн. лева срещу ДФ "Земеделие" още от 2009 г. Точно за предисторията и резултатите на това дело искаме да ви информираме.
През 2007 г. Община Попово спечели и реализира проект за рехабилитация на път ІV-51021 Водица - Цар Асен - Захари Стояново от км 0+000 до км 14+000 и път ІV-20232 Цар Асен - Голямо Градище от км 9+800 до км 14+900 на прогнозна стойност от близо 3 млн. лева. Проектът бе част от специалната предприсъединителна програма на Европейския съюз за развитие на земеделските и селските райони в Република България. Плащането към фирмата изпълнител трябваше да се извърши след осигурено финансиране и превеждане на средствата от Агенция САПАРД. Финансовата помощ следваше да бъде изплатена от ДФ "Земеделие" в тримесечен срок от постъпване на заявката за плащане с приложени към нея документи, доказващи направената инвестиция. Срокът за плащане изтече на 20.08.2008 г., а на 02.02.2009 г. Община Попово получи писмен отказ да и бъдат изплатени изисканите и похарчени средства. Претекстът е, че тя не е поканила представител на ДФ "Земеделие" да присъства при извършване на процедурата за установяване на всички видове строително-ремонтни работи, подлежащи на закриване, и удостоверяващи постигане на изискванията на проекта.
Въпреки че са приети за неоспорени заключенията на две съдебно–технически експертизи, според които е налице съответствие на изпълнението на строителните работи по размер, качество и цени със заложените в договорите, ДФ „Земеделие” прекратява договора си с Общината и тя е принудена да заведе дело за тези средства.
Първоначално делото се води от Софийски градски съд, който се произнася едва през 2011 г. в полза на ДФ "Земеделие" и в ущърб на Община Попово. Следва законово обжалване от Общината на решението на СГС, делото е преразгледано от Софийски апелативен съд. От своя страна той прие и реши, че „неизпълнението само на задължението от поетото от договора между Община Попово и ДФ "Земеделие" задължение на Общината не се е отразило по никакъв начин на цялостното изпълнение на договора, върху който държавният фонд е имал право да упражнява постоянен текущ и последващ контрол” и обяви решението на СГС за незаконосъобразно. Спечеленият проект е изпълнен от Община Попово и от фирмата, спечелила обществената поръчка точно по параметрите срок, размер, качество, количество и цени, а инвестицията е приета като цяло без забележки. Със свое решение № 226 от 6-ти февруари 2012 г., САС реши, че ДФ "Земеделие" е длъжен да заплати на Община Попово дължимата сума, лихвите, включително и разноските по воденото дело. Последва опит за обжалване и от страна на ДФ "Земеделие" на това удовлетворяващо иска на Община Попово решение пред Върховния касационен съд на Република България.
На 8-ми ноември 2012 г. ВКС разгледа касационната жалбата на ДФ "Земеделие", която бе и своевременно оспорена от Общината. Съставът по делото на ВКС счете, че така формулираните въпроси в жалбата на юристите на фонда „не са обуславящи изхода на спора в този им вид. Характерът на сключения договор и значението на този вид договори не е основание за наличие на някоя от техните хипотези”. С оглед на изложеното от юристите, ВКС стигна до извода, че касационната жалба не следва да се допуска до разглеждане и обжалване, като остави в сила решението на САС.
Какво ни чака оттук нататък? Община Попово ще извърви един много труден, бавен и трънлив път докато си вземе от осъдената от нея държавна структура пари и законови лихви към тях. Можем да очакваме всичко в тази нова борба – дори и други спрени средства като компенсация за изгубилите... Този трънлив път вече е въврян от нашата администрация преди много години, когато тя води и спечели съдебен спор с Националния осигурителен институт за почти насилствено взети от нейната каса средства.
Всички вече отдавна знаем, че част от парите по програма САПАРД бяха спрени заради подадени от българските бенефициенти фалшиви оферти, които в последствие не са били засечени от администрацията. Друга немалка част от тези пари бяха спрени заради "хиперактивни сигнализиращи експерти, специалисти, директори и печално известни агенти с красиви имена на дървета". Някои от тези „сигнализиращи” хора разполагаха единствено с фалшиви свои дипломи вместо със сериозни документи или аргументи, но въпреки това успяха сериозно да навредят на България. Те бяха и ненадминати майстори на международни скандали, събарящи безусловно правителства в западноевропейските държави. Но както и да е! Администрацията на Община Попово показа, че програма "САПАРД" не означава непременно мръсна дума или вид корупционна практика, а бе една възможност за финансиране на добри местни инициативи и практики. И го доказа и в съда!
А това да се вземат пари от общините като "финансови корекции" и за най-дребни пропуски или други "неща" от реализираните им проекти, напоследък стана една много порочна държавна практика. "Те, общините, имат недвижима собственост – да си я разпродават и да покриват недостига във финансите си!" И да се декапитализират! Тази арогантна мисъл се върти в главите на не един държавен чиновник...
И затова започнахме нашето въведение в темата с това заглавие: "Кметове на четири общини от Лудогорието се обединяват, за да съдят министерството на регионалното развитие и благоустройството за отрязани милиони левове по оперативна програма "Регионално развитие"". За да се спасят от декапитализиране и да запазят това, което са постигнали и което им е останало. А то не е собственост на местната администрация или на "общинарите", а на населението в тези общини и е трупано с десетилетия, а понякога и със столетия.
Борбата на местното самоуправление в региона по инициатива на Община Попово за справедливо съдене и финансиране на европроектите продължава!
От Пресцентъра на Община Попово